Myönnetyt kunniamerkit

Vapaudenristin ritarikunnan kunniamerkkejä annetaan pääsääntöisesti kahdesti vuodessa. 4.6. puolustusvoimain lippujuhlan päivänä palkitaan puolustusvoimissa ja rajavartiolaitoksessa palvelevia. Itsenäisyyspäivänä 6.12. palkitaan muita maanpuolustuksen hyväksi tehdyssä työssä ansioituneita. Erityisistä syistä kunniamerkki voidaan antaa myös muuna ajankohtana.

 

 

Itsenäisyyspäivänä 06.12.2017 myönnetyt kunniamerkit

1. luokan Vapaudenristi

Sahi Timo Lauri Juhani, Lääkintäkenraalimajuri Helsinki 1. luokan Vapaudenristi

2. luokan Vapaudenristi

Holmlund Anne Elisabeth, Puheenjohtaja Ulvila 2. luokan Vapaudenristi
Lintu Matti Pekka, Suurlähettiläs Helsinki 2. luokan Vapaudenristi
Tiilikainen Teija Helena, Johtaja Espoo 2. luokan Vapaudenristi
Uro Oiva Seppo Juhani, Eversti Riihimäki 2. luokan Vapaudenristi
Virkkunen Janne Sakari, Päätoimittaja Helsinki 2. luokan Vapaudenristi
Visuri Pekka Juhani, Professori Tampere 2. luokan Vapaudenristi

3. luokan Vapaudenristi

Anttila Lasse Juhani, Osastopäällikkö Espoo 3. luokan Vapaudenristi
Fredrikson Erkki Onni Volter, Kamarineuvos Jyväskylä 3. luokan Vapaudenristi
Lind Arvi Kullervo, Toimittaja Helsinki 3. luokan Vapaudenristi
Saharinen Teuvo Kalervo, Everstiluutnantti Suomussalmi 3. luokan Vapaudenristi
Seppä Markku Reino Olavi, Toiminnanjohtaja Mäntsälä 3. luokan Vapaudenristi

4. luokan Vapaudenristi

Hirvisaari Laila Ellen Kaarina, Kirjailija Helsinki 4. luokan Vapaudenristi
Sääksjärvi Liisa Ellen, Sotilaskotisisar Kouvola 4. luokan Vapaudenristi


Puolustusvoimain lippujuhlapäivänä 04.06.2017 myönnetyt kunniamerkit

1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

Takanen Kari Juhani, Vara-amiraali Klaukkala 1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

1. luokan Vapaudenristi

Laatikainen Pertti Olavi, Prikaatikenraali Vantaa 1. luokan Vapaudenristi

2. luokan Vapaudenristi

Anttalainen Jari Olavi, Eversti Tuusula 2. luokan Vapaudenristi

3. luokan Vapaudenristi

Karnio Teemu Kristian, Apulaisosastopäällikkö 3. luokan Vapaudenristi
Maaluoto Marko Tapio, Majuri Helsinki 3. luokan Vapaudenristi
Savolainen Arja Kaarina, Ylitarkastaja Helsinki 3. luokan Vapaudenristi
Uusi-Erkkilä Isto Juha Tapio, Lääkintämajuri Tampre 3. luokan Vapaudenristi

4. luokan Vapaudenristi

Jantunen Saara Ilona, Tutkija 4. luokan Vapaudenristi
Karanko Pekka Yrjö Juhani, Teknikkokapteeni 4. luokan Vapaudenristi
Karlsson Jani Johannes, Kapteeni Naantali 4. luokan Vapaudenristi
Oksanen Immo Martti, Teknikkokapteeni Pori 4. luokan Vapaudenristi

1. luokan Vapaudenmitali

Berg Jarno Ilmari, Ylikersantti 1. luokan Vapaudenmitali
Löfström Jari Tapani, Ylikersantti Helsinki 1. luokan Vapaudenmitali
Pesonen Antto Viljami, Vääpeli Helsinki 1. luokan Vapaudenmitali

Vapaudenristin 1. luokan ansiomitali

Pasanen Arto Armas, Varastomies Haapajärvi Vapaudenristin 1. luokan ansiomitali