Itsenäisyyspäivänä 06.12.2018 annetut kunniamerkit

   
  2. luokan Vapaudenristi miekkoineen 
   
Kukkonen Martti Juhani, eversti 2. luokan Vapaudenristi miekkoineen
   
  2. luokan Vapaudenristi 
   
Henriksson Kirsi Mirjam, johtaja  2. luokan Vapaudenristi
Kari Mika Pekka, kansanedustaja 2. luokan Vapaudenristi
Lammi Risto Reino Tapio, osastopäällikkö 2. luokan Vapaudenristi
   
  3. luokan Vapaudenristi miekkoineen 
   
 Kelloniemi Esa Tuomo, everstiluutnantti 3. luokan Vapaudenristi miekkoineen
   
  3. luokan Vapaudenristi 
   
Järvinen Heikki Juhani, valtiotieteiden maisteri 3. luokan Vapaudenristi
Lahtinen Hannu Aimo Antero, maanviljelijä 3. luokan Vapaudenristi
Porvali Martti Veikko, varatuomari 3. luokan Vapaudenristi
   
  4. luokan Vapaudenristi miekkoineen 
   
Hakala Timo Heikki Samuel, toiminnanjohtaja 4. luokan Vapaudenristi miekkoineen
Loukkola Rauno Markku Olavi, toiminnanjohtaja 4. luokan Vapaudenristi miekkoineen
   
  4. luokan Vapaudenristi 
   
Erwes Erik Kalevi, puheenjohtaja 4. luokan Vapaudenristi
Koponen Pirjo Marjatta, koulusihteeri 4. luokan Vapaudenristi
Kähkölä Raija Helena, puheenjohtaja  4. luokan Vapaudenristi
Lehtimäki Matti Johannes, insinööri   4. luokan Vapaudenristi
Siukosaari Timo Reino Kustaa, ekonomi  4. luokan Vapaudenristi
   
  Vapaudenristin 1. luokan ansiomitali 
   
 Reini Leena Kaisa, sotilaskotisisar Vapaudenristin 1. luokan ansiomitali
   

Puolustusvoimain lippujuhlapäivänä 04.06.2018 myönnetyt kunniamerkit

  

 

 

Vapaudenristin  suurristi  miekkoineen
         kenraali Ari Tapani Puheloinen

1. luokan  Vapaudenristi  miekkoineen  ja  rintatähtineen
         kenraaliluutnantti Timo Pekka Kivinen

1 luokan Vapaudenristi  miekkoineen
         prikaatikenraali Jari Mikael Mikkonen

4. luokan  Vapaudenristi  miekkoineen
         yliluutnantti Kai Juhani Mertala
         luutnantti Kari Juhani Oravainen
         insinööriyliluutnantti Ilkka Petteri Riuttanen

3. luokan  Vapaudenristi
         erikoistutkija Jari Veikko Kemppi

Vapaudenristin  1.  luokan  ansiomitali
         arkistosihteeri Tuula Marjatta Ivanoff

2. luokan  Vapaudenristi  miekkoineen
         eversti Tapani Jouko Antti Hyötyläinen
         eversti Ismo Sakari Kurki
        
4. luokan  Vapaudenristi
         neuvotteleva virkamies Aino Karoliina Honkanen

3.  luokan  Vapaudenristi  ruusukenauhassa
         everstiluutnantti Kimmo Olavi Kinnunen
     
3. luokan Vapaudenristi  miekkoineen
    Ueverstiluutnantti Vesa Antero Vainio